Ντέρμπυ ενός ημιχρόνου

Παρουσιάζοντας ένα κακό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο η γυναικεία ομάδα του ΟΦΝΙ συνήλθε στο δεύτερο και εκεί τελείωσε το ντέρμπυ με 32-22 (10-10 σκορ πρώτου ημιχρόνου).

Η Αναγέννηση Άρτας στο πρώτο ημίχρονο επέβαλλε ένα πολύ αργό ρυθμό που κατάφερε να "κοιμήσει" την ομάδα της Ν. Ιωνίας που έπαιζε νωθρά και χωρίς μυαλό στην επίθεση. Στο δεύτερο ημίχρονο συνέβη ακριβώς το σντίθετο με την ομάδα του ΟΦΝΙ να επιβάλλει το γνωστό φρενήρη ρυθμό της, με γρήγορες οργανωμένες επιθέσεις και αστραπιαίες κόντρες κάνοντας ένα σερί 12-2. Σε αυτό το ρυθμό η ομάδα της Άρτας δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει και αρκέστηκε στο να ακολουθήσει όσο μπορούσε.

Αυτή η νίκη είναι η 4η σερί για τη Ν. Ιωνία που έχει δύσκολο πρόγραμμα την ερχόμενη εβδομάδα καθώς παίζει την Τετάρτη στη Μίκρα με τον ΠΑΟΚ για το πρωτάθλημα και την επόμενη ημέρα ταξιδεύει για τη Ρωσία όπου θα αντιμετωπίσει την ομάδα του Αστραχάν για το Ευρωπαϊκό κύπελλο.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-3, 4-4, 6-6, 6-9, 10-10 (ημχ.) 14-11, 18-11, 22-14, 26-15, 29-19, 32-22

Ν. ΙΩΝΙΑ (Σοφία Ναϊσίδου): Κεπεσίδου, Μπαλάφα 7, Αργυροπούλου 1, Μπράουερ 3, Παπανικολάου 1, Παπά 9, Γκουζούλη, Πανούση, Στασινού, Ζηνωνίδου, Μανδά, Τσάκαλου 7, Διακογιάννη, Βασιλειάδου 4, Χρονοπούλου, Στουγιαννίδου.

ΑΡΤΑ (Γιώργος Παναγιώτου): Καλοιδή 2, Σμαρδέλη 3, Βέμη, Παπαδοπούλου, Σκάρα 11, Μέγα, Γρούμπα, Δημητρίου 4, Χήτα, Ματαρώνα 2, Κολιού, Καλασνίκοβα

Διαιτητές: Παπαματθαίου- Χρηστίδη, δίλεπτα: 2-4, πέναλτι: 3/5-9/9