'Ηττα με 22-23 απο τον ΠΑΟΚ

Ο Ο.Φ.Νέας Ιωνίας ηττήθηκε με 22-23 απο τον ΠΑΟΚ,στο εντός έδρας ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής.Η ομάδα μας, ορμώμενη απο την εξαιρετική άμυνα και την ενέργεια που έβγαζε και στις δύο πλευρές του γηπέδου,ήλεγχε πλήρως το παιχνίδι στα 3/4 της αναμέτρησης(11-7 στο ημίχρονο,21-13 στο 47'),όμως κάποιες λανθασμένες επιλογές στα τελευταία λεπτά στην επίθεση που έδωσαν εύκολα γκολ στον αντίπαλο,σε συνδυασμό με την ώθηση που έδιναν τα διαφορετικά μέτρα και σταθμά στα σφυρίγματα των διαιτητών καθόλη τη διάρκεια του αγώνα σε δίλεπτα,πέναλτι και παθητικό,επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να φτάσει στη νίκη-ανατροπή.Το τελικό σκορ γράφτηκε με πέναλτι που σφυρίχτηκε στο 59:50 αλλά εκτελέστηκε στο... 59:54,στο πρώτο απο τα πολλά ντέρμπι της σεζόν...

Πρώτη σκόρερ της ομάδας μας με 7 τέρματα ήταν η Μανιά.Συγκλονιστική και πάλι η Μάγδα Κεπεσίδου με καίριες επεμβάσεις και 3 συνεχείς αποκρούσεις πέναλτι!Απο κοντά και η αδερφή της Νικολίνα που ανήμερα των γενεθλίων της οργάνωνε εξαιρετικά το παιχνίδι και συνεισέφερε επιθετικά με 3 γκολ. Κομβική ήταν η Νταμπέφσκα και στις 2 πλευρές (4 τέρματα).Η Ζενέλι ξεκλείδωσε στα πρώτα λεπτά την άμυνα του ΠΑΟΚ και μαζί με τις Φράγκου,Καραμάνου δημιούργησαν απροσπέλαστη άμυνα.Πολύτιμες βοήθειες κατά τη διάρκεια του ματς έδωσαν οι Βασιλείου και Αργυροπούλου, στην επανεμφάνισή της με τη φανέλα του Ο.Φ.Νέας Ιωνίας.

Άψογο κοουτσάρισμα από τον προπονητή μας Μενέλαο Δανήλο που βασίστηκε όπως πάντα στις νεαρές ταλαντούχες Ελληνίδες παίκτριες,που απέδειξαν παρά την ήττα, πως εκτός από λαμπρό μέλλον,  έχουν και πολύ ελπιδοφόρο παρών.Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα μας, την Τετάρτη 22/1 στη Βέροια για τον ημιτελικό του κυπέλλου.

Ο.Φ.Νέας Ιωνίας – ΠΑΟΚ  22-23

Ο.Φ.Ν.ΙΩΝΙΑΣ (Μενέλαος Δανήλος): Κεπεσίδου, Μανιά 7, Καραμάνου 2, Φράγκου 3, Καρέλα, Κολλύρη, Μακρή, Αργυροπούλου 1, Ντιμτσούδη, Κεπεσίδου Ν. 3, Βασιλείου, Ζενέλι 2, Νταμπέφσκα 4, Χριστοπούλου, Ζηνωνίδου, Χρυσοκέντη.

ΠΑΟΚ  (Δημήτρης Πελεκίδης): Νούσια, Χατζηπαρασίδου 2, Παναγιωτίδου, Γκάτζιου 8, Ζυγούρα 2, Κρίτζαλη, Καμπόιμ, Σαμολαδά, Μούρνου 4, Φερφόλια 4, Τσικνάκη, Κωστοπούλου, Μεντεσίδου 2, Νίκολιτς 1, Βαφειάδου, Ματαρωνα.

Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, Δίλεπτα: 7-3, Πέναλτι: 1/1-3/6

τα πεντάλεπτα :1-0,2-3,2-3,5-3,8-4,11-7(ημ.),13-8,15-10,19-13,21-16,22-20,23-24