Επικράτηση και απέναντι στην Άρτα

Τη νίκη που τον διατηρεί πρώτο και αήττητο στο πρωτάθλημα πήρε ο Ο.Φ.Ν.Ι., απέναντι στην Αναγέννηση ‘Αρτας. Η ομάδα μας επικράτησε με 30-27 κατακτώντας το δεύτερο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα σε ντέρμπι,μετά από την εκτός έδρας νίκη της προηγούμενης εβδομάδας απέναντι στον ΠΑΟΚ.

Οι αθλήτριες της Ιωνίας μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα για μία ακόμη φορά και προηγήθηκαν με 4-0 στο πεντάλεπτο.Στη συνέχεια έλεγχαν το ρυθμό του αγώνα και συντηρούσαν ένα προβάδισμα 7-9 τερμάτων έως και το 50’. Η Αναγέννηση στο τελευταίο δεκάλεπτο έκανε την αντεπίθεσή της κι εκμεταλλευόμενη κάποια κενά διαστήματα στην απόδοση των παικτριών μας, κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στο 30-27 με πέναλτι σε νεκρό χρόνο.Νωρίτερα η Μάγδα Κεπεσίδου είχε αποκρούσει 3 φορές τα πέναλτι των αντιπάλων της, σε πρώτο και δεύτερο ημίχρονο.
Πρώτες σκόρερ της ομάδας μας ήταν με 7 τέρματα οι Μίλιτσιτς και Μασμανίδου.Η νεαρή Σέρβα Πλέι-μέικερ πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση της έως τώρα με τη φανέλα του Ο.Φ.Ν.Ι.Η διεθνής πίβοτ δεν χάρηκε όσο θα ήθελε την πολύ καλή της εμφάνιση,καθώς τραυματίστηκε στο γόνατο τη στιγμή που σκόραρε το ωραιότερο τέρμα της αναμέτρησης.
Επόμενος αγώνας πρωταθλήματος για τον Ο.Φ. Νέας Ιωνίας, είναι σε κάτι λιγότερο από ένα μήνα απέναντι στον Μέγα Αλέξανδρο στα Γιαννιτσά, το Σάββατο 13/12. Το ερχόμενο Σάββατο 22/11 διεξάγεται η μεγάλη ρεβάνς στη Ρωσία απέναντι στην Αστραχανότσκα για την πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες του ehfcup.Στο πρώτο παιχνίδι ο Ο.Φ.Ν.Ι. είχε επικρατήσει με 28-27.

Ο.Φ. ΝΕΑΣ  ΙΩΝΙΑΣ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ 30-27
Τα πεντάλεπτα: 4-0, 7-2, 10-3, 12-6, 15-8, 17-10 (ημχ.), 21-12, 23-14, 25-18, 27-20, 28-24, 30-27

Ο.Φ. Νέας Ιωνίας (Ναϊσίδου): Κεπεσίδου, Αργυροπούλου, Μπράουερ 3, Παπανικολάου 4, Παπά 1, Μασμανίδου 7, Ζυγούρα 1, Χοτοκουρίδου, Κωστοπούλου, Χρονοπούλου 3, Τσάκαλου, Χρυσή 3, Μίλιτσιτς 7, Στουγιαννίδου 1, Κοτσαμπουϊκίδου, Καραχαρίση
Αναγέννηση ‘Αρτας (Ντάρας): Καλασνίκοβα, Γρούμπα 2, Βέμη 4, Δήμου, Μπαλάφα 9, Δημητρίου 6, Κυριαζή, Βράτσεβα 4, Ματαρώνα, Σκουτέλλα, Κολιού, Ιωάννου 2, Χήτα, Τσιμούρα

Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης Δίλεπτα: 5-1 Πέναλτι: 2/2-3/7