Ο Ο.Φ.Ν.Ι. στα ημιτελικά

Στα ημιτελικά του κυπέλλου προκρίθηκε η γυναικεία ομάδα του Ο.Φ.Ν.Ι.Οι πρωταθλήτριες Ελλάδος επικράτησαν με 29-26 απέναντι στην Ορμή και θα αντιμετωπίσουν στους <<4>> τον Εθνικό Κοζάνης εκτός έδρας (Kυριακή 15/2,12:00).Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη απέναντι στην πατρινή ομάδα μέσα σε λίγες μέρες,μετά το εκτός έδρας 27-19 για το πρωτάθλημα.Αξίζει να σημειωθεί πως τις δύο προηγούμενες φορές που Ο Ο.Φ.Ν.Ι. συνάντησε την Ορμή στα προημιτελικά,προκρίθηκε και στη συνέχεια κατέκτησε το κύπελλο.

Ο αγώνας ήταν κλειστός στη μεγαλύτερη διάρκειά του,όμως η ομάδα μας ήταν διαρκώς μπροστά στο σκορ και κλείδωσε τη νίκη με αποφασιστικότητα στο τελευταίο δεκάλεπτο.Πρώτη σκόρερ με 8 τέρματα ήταν η Μπάρμπαρα Μπράουερ.Ακολούθησε με 7 η Λαμπρίνα Τσάκαλου.Πολύ καλή εμφάνιση στα κρίσιμα τελευταία λεπτά από την τερματοφύλακα μας Μάγδα Κεπεσίδου,ενώ η Κασσάνδρα Χοτοκουρίδου έπιασε πέναλτι σε κομβικό σημείο.Κρίσιμα γκολ πέτυχαν οι Παπανικολάου και Χρονοπούλου.

Μετά τον αγώνα η προπονήτρια της Νέας Ιωνίας Σοφία Ναϊσίδου δήλωσε: «Η μεγάλη διακοπή, η αναβολή και τα λάθη με τους ορισμούς του αγώνα έκαναν κακό στην ομάδα μου. Παίζουμε σε ένα περίεργο πρωτάθλημα που έχουμε συνεχόμενα παιχνίδια σε λίγους μήνες και μεγάλες διακοπές και είναι δύσκολο να βρεις ρυθμό. Εμείς βλέπουμε κάθε ματς ξεχωριστά και θέλουμε να βελτιωνόμαστε. Συγχαρητήρια στην Ορμή και ειδικότερα στον Στέλιο Σεϊρεκίδη που έστησε πολύ καλά την ομάδα του».Στον άλλο ημιτελικό θα αναμετρηθούν Αμύντας και Π.Α.Ο.Κ., στο Αμύνταιο.

Ο.Φ. ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ- ΟΡΜΗ 29-26

Τα πεντάλεπτα: 5-2, 7-5, 10-6, 12-8, 15-11, 18-14 (ημχ.), 19-18, 21-19, 22-22, 23-23, 26-24, 29-26

Ο.Φ.ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ (Σοφία Ναισίδου): Κεπεσίδου, Αργυροπούλου, Μπράουερ 8, Παπανικολάου 3, Παπά 3, Κοντοστεργίου, Κοτσαμπουϊκίδου, Ζυγούρα, Χοτοκουρίδου, Ασλαμαζίδου, Κωστοπούλου, Χρονοπούλου 4, Τσάκαλου 7, Χρυσή 2, Ρόσου 2, Στουγιαννίδου.

ΟΡΜΗ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Χατζηπαρασίδου 6, Τσαουσίδου 1, Πολίτη, Καράγιωργα, Κουκουλομάτη, Στράτου 2, Μίλατσιτς 8, Μούρνου 5, Καρέλα 4, Χατζηαγαπίδου, Θανοπούλου, Μισαΐλοβιτς, Καγγελάρη.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Τσάμος, δίλεπτα: 6-5, πέναλτι: 3/4-3/4.