Η Άρτα πήρε το ντέρμπι

Την δεύτερη-συνεχόμενη- ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισαν στην ‘Αρτα οι γυναίκες του Ο.Φ.Ν.Ι.Οι παίκτριές μας ηττήθηκαν με 23-20 από την Αναγέννηση και χρειάζονται νίκη την τελευταία αγωνιστική στη Νέα Ιωνία απέναντι στον Μέγα Αλέξανδρο,για να τερματίσουν στην πρώτη θέση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι σε όλο το 60λεπτο,με τις γηπεδούχες να διατηρούν το προβάδισμα με βραχεία κεφαλή την περισσότερη ώρα,κλείνοντας το ημίχρονο στο +2(10-8).Οι Αρτινές ήταν πιο αποτελεσματικές στο τέλος και μετέτρεψαν το 20-20 του 50’ στο τελικό 23-20,με κορυφαία την πρώην τερματοφύλακα της ομάδας μας ‘Ελενα Καλασνίκοβα που μεταξύ άλλων επέκρουσε και το πέναλτι της Μάγδας Παπά στο τελευταίο πεντάλεπτο.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ-Ο.Φ. ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ 23-20

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 3-2, 5-2, 5-5, 8-7, 10-8 (ημχ.), 12-11, 15-14, 19-18, 20-20, 21-20, 23-20

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ  ΑΡΤΑΣ(Παναγιώτης Ντάρας): Καλασνίκοβα, Μπαλάφα 4, Σκουτέλλα 1, Βέμη 1, Δήμου, Βράτσεβα 7, Δημητρίου 8, Ιωάννου, Ματαρώνα 2, Κολιού, Γρούμπα, Αλέξη, Σκάρα

Ο.Φ.ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ (Σοφία Ναϊσίδου): Κεπεσίδου, Μπράουερ 10, Τσάκαλου, Παπανικολάου 3, Παπά 4, Χρονοπούλου 1, Κοτσαμπουϊκίδου, Χοτοκουρίδου, Κωστοπούλου, Στουγιαννίδου, Ζυγούρα 1, Αργυροπούλου, Γκουζούλη, Διακογιάννη, Ρόσου 1

Διαιτητές: Καραπάνος – Χρόνης, Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 3/3 -3/5