1-0 στους τελικούς ο ΟΦΝΙ

Ο Ο.Φ.Ν.Ι. επικράτησε με 33-30 στην παράταση απέναντι στην Ορμή και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών του πρωταθλήματος.Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα,η ομάδα μας ήταν την περισσότερη ώρα μπροστά στο σκορ με 2,3 τέρματα,όμως κάποιες μεταπτώσεις στην απόδοση της δεν της επέτρεψαν να κλειδώσει νωρίτερα τη νίκη.

Ο Ο.Φ.Ν.Ι. προηγήθηκε νωρίς με 4-1(6’),η Ορμή όμως βρήκε γρήγορα την απάντηση και ισοφάρισε στο 12’(5-5).’Ενα πολύ καλό αμυντικό διάστημα για τις παίκτριες της Σοφίας Ναϊσίδου, κράτησε για 10 λεπτά χωρίς σκορ τις Πατρινές (20’-30’) και με σερί 3-0 τις έστειλε προηγούμενες στην ανάπαυλα με 10-7.

Στο β’ μέρος ο Ο.Φ.Ν.Ι. μπήκε και πάλι δυνατά,προηγήθηκε με 12-8 (32’) και 21-18 (50’),όμως οι παίκτριες της Πάτρας έβρισκαν τον τρόπο να επιστρέφουν.Με την κανονική διάρκεια να λήγει 26-26,οι πρωταθλήτριες Ελλάδος μίλησαν στο κρίσιμο σημείο της παράτασης κι έκαναν το 1-0 στη σειρά.Στο τελευταίο δίλεπτο του επιπλέον χρόνου κι ενώ χάθηκε διαφορά τεσσάρων τερμάτων (το 31-27 έγινε 31-30),οι αθλήτριές μας πέτυχαν 2 τέρματα αν και είχαν αριθμητικό μειονέκτημα δύο παικτριών και τελείωσαν το παιχνίδι.

Μπράουερ με 12 και Τσάκαλου με 9,ήταν για μία ακόμη φορά οι πρώτες σκόρερ της Νέας Ιωνίας.Κρίσιμες επεμβάσεις έκαναν οι τερματοφύλακές μας Κεπεσίδου και Χοτοκουρίδου,αποκρούοντας μεταξύ άλλων και 3 καθοριστικά πέναλτι,με τη Μάγδα να λέει «όχι» στη Μίλατσιτς 3 λεπτά πριν από το τέλος της κανονικής διάρκειας με το σκορ ισόπαλο και την Κασσάνδρα να πιάνει 2 ακόμη στην παράταση.

Μετά τον αγώνα,η προπονήτριά μας κ.Ναϊσίδου δήλωσε: «Το παιχνίδι πήγε στην παράταση από δικά μας λάθη. Παρόλα αυτά καταφέραμε να κερδίσουμε. Και τα υπόλοιπα παιχνίδια πιστεύω θα είναι κλειστά και θα κριθούν στις λεπτομέρειες. Έχω εμπιστοσύνη στις αθλήτριες μου. Έχουμε μεγαλύτερο ρόστερ και αυτό μας δίνει προβάδισμα».

Η σειρά μεταφέρεται το ερχόμενο Σάββατο στην Πάτρα με τη διεξαγωγή του δεύτερου τελικού στις 6 μ.μ.Ο πρωταθλητής κρίνεται στις 3 νίκες.

Ο.Φ.ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ - Α.Σ.Ε. ΟΡΜΗ 33-30 (ΚΑΝ.ΑΓ.:26-26)

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-3, 5-6, 7-7, 7-7, 10-7 (ημχ.), 13-10, 15-13, 17-17, 21-18, 24-23, 26-26 (κ.α.), 29-27, 33-30.

Ο.Φ.ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ (Σοφία Ναϊσίδου): Κεπεσίδου, Αργυροπούλου, Μπράουερ 12, Παπανικολάου 4, Παπά 3, Γκουζούλη, Πανούση, Ζυγούρα 3, Χοτοκουρίδου, Μασμανίδου, Χρυσή 1, Χρονοπούλου 1, Τσάκαλου 9, Διακογιάννη, Ρόσου, Στουγιαννίδου.

ΟΡΜΗ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Χατζηπαρασίδου 8, Πολίτη, Καράγιωργα, Κουκουλομάτη, Στράτου 1, Μίλατσιτς 8, Μούρνου 5, Καρελά 3, Χατζηαγαπίδου, Θανοπούλου, Παύλου, Μισαήλοβιτς, Τσαουσίδου 5.

Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης, Κόκκινη: 69:13 Μπράουερ (τρία δίλεπτα), δίλεπτα: 7-8, πέναλτι: 4/4-4/9.